Vitrin etkinliklerinin en dinamiği: Caz Matine

Murat Sezgi

Harun İzer’in geçen yıl Bremen’de düzenlenen Jazzahead esnasında ‘‘Şöyle bir fikir var, ancak adını henüz koymadık’’ diye anlattığı ve beni çok heyecanlandıran festivalin güzel girişimi VİTRİN’in belki de en çok faydasının dokunabileceği gruplardan birisi Yürüyen Merdiven. Türkiye’nin çeşitli sebeplerle uluslararası piyasanın radarına yoğunlukla girememiş olması sebebiyle, yarattıkları güzel eserleri ve yeteneklerini yalnızca Türkiye içerisinde duyurabilmiş olan çok fazla müzisyen ve grup var. Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’i de dinlerken insana sürekli ‘‘keşke daha fazla insana, uluslararası kitleye ulaşsa bu müzik’’ düşüncesi geliyor.

Bu şekilde bir giriş yaptıktan sonra şunu da söylemeden edemeyeceğim: Yiğit ve Kemal, bahsettiğim bu durumdan son derece arınmış durumdalar. Yarattıkları işleri yalnızca güzel olduğuna inandıkları için yapan, bizlerin işi olan ve bir çok  anlamda grupların mevcut dünya düzeninde tamamlayanı olduğunu düşündüğüm müzik piyasası dinamiklerinden de kafa olarak bir o kadar uzaklar. “Çınar, Güneş ve Bir Deli”yi dinledikçe, bu söylediğimi daha da iyi anlıyorum. Tıpkı bizler gibi henüz bu işlerin başında olan ancak yeterince tecrübesi de olan ikilinin, projelerinde birbirinden önemli isimleri yanlarına katıp çokça güzel iş üreteceklerine inanıyorum. İstanbul Caz Festivali ve dahil olacakları Vitrin showcase etkinliğinin de ilerleyecekleri yolda faydalı bir basamak olması mümkün.

Kabak & Lin’in iki ülkeli operasyon durumu sebebiyle sıkça vakit geçiremediğim ancak müziklerinin hayranı olduğum Yürüyen Merdiven’i 8 Temmuz’da Salon İKSV’de izleyeceğiz. Konserde ikiliye sahnede Kristian Lind ve Tolga Bilgin de eşlik edecek. En son Kristian Lind’in katıldığı bir konseri Nardis’te takip etmiştim, çok iyiydi. Öncesinde de, yürüttüğümüz diğer işler için de sıkı takibimizde olan ve kaçırılmaması gerektiğini düşündüğüm Geeva Flava var. Ne yaptıklarını iyi biliyorlar, ürettiklerini samimiyetle içselleştirmişler ve her geçen gün istedikleri yolda ilerliyor gibiler. Bu konser, VİTRİN etkinliklerinin en dinamiklerinden birisi olacak.

HANGİ ETKİNLİK?
“CAZ MATİNE” YÜRÜYEN MERDİVEN FEAT. TOLGA BİLGİN & KRISTIAN LIND // GEEVA FLAVA*


NE ZAMAN?
8 Temmuz Cumartesi, 15.15


NEREDE?
Salon İKSV


AYRINTILI BİLGİ   |   BİLET AL