Jacky Terrasson ve Stephane Belmondo yeryüzü şarkılarıyla festivalde

Feridun Ertaşkan

Bu yaz 24. İstanbul Caz Festivali’nde, hayatlarının olgun dönemini yaşayan iki usta Fransız müzisyeni yeni projeleriyle dinleyeceğiz. Jacky Terrasson Türk caz dinleyicisinin iyi tanıdığı, defalarca dinleme imkânı bulduğu bir piyanist. Hatırlayın, tam 17 yıl önce yayımladığı A Paris albümü hem müziği, hem de kapak fotoğrafının sevimliliğiyle bizim burada büyük sempati yaratmıştı. Sadece kendi projeleriyle değil, Dee Dee Bridgewater gibi caz divalarına konserlerde piyanosuyla eşlik ederken de dinledik onu. Olabilecek her şekilde tanıdık ve sevdik. Hatta, tam üç gün İstanbul-Ankara-İzmir arası turne yaptığı dahi oldu. Taşıdığı kanın yarısı Fransız, yarısı Amerikalı ama sanki Avrupalı yanı hep ağır bastı. Müziğindeki güney Avrupalı güçlü melodi muhtemelen onu böyle tarif etmemize neden oluyor ama öte yandan, diğer Fransız trompetçi Stéphane Belmondo ile Mother isimli sımsıcak bir albüm kaydettilerse bu aynı toprağın havasını solumalarından, suyunu içmelerinden kaynaklanıyor. Üstelik ikisi de Fransız cazının aynı nesline ait, yani seksenlerden bu yana müziklerini kendi elleriyle, yetenekleriyle şekillendiren insanlar.

Belmondo sanki daha içe dönük bir kişiliğe sahip. Fotoğraflarda verdiği duygu da öyle değil mi? Belki bu yüzden trompetini öyle üflüyor, belki bu yüzden Chet Baker’la kısa ama unutamadığı bir dostluğu oldu, kim bilir. İkili, Dee Dee Bridgewater’a konserlerde birlikte eşlik ettikleri, yaklaşık otuz yıl öncesine uzanan günlerden beri arkadaş. Yaklaşık 6 yıl önce güney Fransa’da bir konserde yeniden buluşunca birlikte seslendirdikleri balad, bizim festivalde izleyeceğimiz konsere kadar uzanan gelişmeleri tetikledi. Piyano ve trompet sound’ları dinleyen herkesin hoşuna gitmişti. Balad ağırlıklı bir repertuvar oluşturmaya karar verdiler. Kendi besteleri yanında albümün açılışındaki Charlie Haden bestesi “First Song” gibi olağanüstü güzellikte kimi besteleri de seslendirmek istediler. Yine aynı günlerde Terrasson, annesinin vefatı üzerine albümü annesine ithaf etmek istedi, albümün ismi de buradan geldi ve sonuçta tüm annelere adanan bir albüm oldu. Kapağa dikkat ettiyseniz, her iki sanatçının isminden türeyen ortak kavram “Terra Mondo”, yani, yeryüzüdür. Yeryüzü de bizi doğuran anamız değil mi?

Fransız Sarayı bahçesinde 5 Temmuz akşamı, yeryüzünün ısıtıp önce Terrasson ve Belmondo’nun yüreğine sonra bizim kalplerimize saldığı müziklere tanık olacağız. Piyano ve trompette iki güçlü sanatçının onları biraraya getiren hikâyeleri, o gece kendi öykülerimize karışacak.

*Can Çankaya & Kağan Yıldız konseri, “Vitrin” Türkiye Güncel Müzik Buluşması kapsamında gerçekleştirilecektir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

HANGİ ETKİNLİK?
“TERRAMONDO” JACKY TERRASSON & STEPHANE BELMONDO // CAN ÇANKAYA & KAĞAN YILDIZ*


NE ZAMAN?
5 Temmuz Çarşamba, 20.00


NEREDE?
Fransız Sarayı Bahçesi


AYRINTILI BİLGİ   |   BİLET AL