İstanbul Caz Festivali, evrensel çoksesli müziğin geniş kitlelere yayılmasını sağlarken toplumun sosyal hayatını da renklendiriyor. Zaman içinde, müzikseverlerin heyecanla beklediği bir etkinlik haline gelen festival, her yıl artan bir ilgiyle izleniyor.

Kültür sanat alanında; uluslararası arenada görünürlük ve tanıtım olanakları kazanmak açısından İstanbul Caz Festivali gibi nitelikli festivallerin uzun ömürlü olması önemli bir rol oynuyor. İstanbul Caz Festivali bağlı bulunduğu ekosistemin tüm paydaşlarını etkilediğinden, İstanbul’a hem kültürel hem ekonomik canlılık getiriyor hem de vizyon katıyor.

İKSV’nin 45 yıldır sadece caz müziğine değil, ülkemizin kültür sanat yaşamına sağladığı tüm katkılar saymakla bitmez. İKSV düzenlediği festival ve etkinliklerle, Türkiye’nin sosyal kalkınmasına destek olmasının yanı sıra, ülkemizin kültür sanat alanında bir çekim noktası olması için çalışıyor. İstanbul Caz Festivali de İKSV’nin büyük bir özveriyle gerçekleştirdiği en önemli faaliyetlerinden biri. Biz de “Garanti Caz Yeşili”yle İstanbul Caz Festivali’ni 20 yıldır aralıksız desteklemenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu sene İKSV’nin 45. yılına özel çalışmasından ilham alarak, 20. yılımıza özel bir kampanya hazırladık ve caz tutkunlarının sevdiği sanatçılarla buluşmasını sağladık. Türkiye’den 100 üniversite öğrencisini 1 arkadaşıyla beraber İstanbul’da ağırlayarak, daha fazla gencin caz müziğine tutkuyla bağlanmasını hedefledik.

Festivalin başından beri İKSV ile gönül bağı kurmuş bir kurum olarak, cazın Garanti’nin DNA’sının bir parçası haline gelmesinden gurur duyuyoruz. Uzun yıllardır cazseverlerin sayısının artmasına, yeni kuşakların evrensel müzik kültürüyle etkileşim kurmasına aracılık etmek, en büyük ödülümüz oldu.

Bu yıl 45. yaşını kutlayan İKSV’ye ve değerli yöneticilerine, sadece caz müziğine değil, ülkemizin kültür sanat yaşamına sağladığı tüm katkılar için teşekkür ediyorum.

Tüm cazseverlere yeni deneyimler ve farklı zenginliklerle dolu, keyifli bir festival diliyorum.